Born in the 80s

Blog o muzyce lat osiemdziesiątych... i nie tylko!

O blogu

Skąd pasja do muzyki sprzed trzydziestu lat?

Czy przeszkadza mi powtarzalność współczesnych piosenek, która zabija moją ciekawość do tego sporej części obecnego show-biznesu? A może jest to wyrażenie chęci zdystansowania się do nowych wykonawców i trzymania się konformistycznie sprawdzonych szlagierów?

Im dłużej o tym myślę, tym trudniej jest mi to wyjaśnić.

Muzyka lat osiemdziesiątych nie powinna dla mnie wiele znaczyć, bo przez większość tej dekady de facto jeszcze nie istniałem. Wszystko, co o niej wiem, to informacje z drugiej ręki. Ale mimo tego słyszę w niej więcej, niż w jakiejkolwiek innej: 
- słyszę niepewność tamtych lat, gdy nowe instrumenty elektroniczne zaczęły pozbawiać muzyków pracy a scenarzyści tworzyli pierwsze filmy o robotach przybywających z przyszłości, w której światem rządzą maszyny;
- słyszę naiwność niektórych domorosłych wykonawców synth-pop wierzących w to, że komputery są w stanie zrekompensować ich artystyczne albo wykonawcze braki;
- słyszę prostotę podyktowaną siermiężną technologią i nikłą wiedzą pionierów nowych gatunków.

Przede wszystkim jednak słyszę niezwykłą pomysłowość i wrażliwość przepełniającej tę często pozornie zdehumanizowanej twórczości, których próżno szukać gdzie indziej.


Mój blog to podróż w czasie. Próba odkrycia i ukazania nieznanych skarbów tamtych czasów. I choć wiem, że pewnie nie opowiem niektórych historii z precyzją naocznego świadka, to przyjmując świeżą perspektywę zrobię to najlepiej jak to możliwe, jednocześnie nie stroniąc od sarkastycznego komentarza.
Zawsze fascynowała mnie kultura lat osiemdziesiątych, choć faktycznie urodziłem się dopiero pod ich koniec.

Blog przedstawia zarówno klasyki dekady jak i nieznane perełki, które uważam za godne uwagi i warte odkrycia na nowo. Zapraszam!

Wojciech Szczerek


Pytania, sugestie, pochwały, nagany?
Piszcie śmiało na borninthe80sblog@gmail.com


Prawa autorskie


http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/
Tekst: Wojciech Szczerek

BornInThe80s
by Wojciech Szczerek is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

Licencja obejmuje wszystkie artykuły oraz tłumaczenia tekstów piosenek z wyjątkiem oryginalnych tekstów piosenek.

Wszystkie zdjęcia okładek oraz teksty piosenek są dziełem oryginalnych twórców i podlegają prawu autorskiemu.