Born in the 80s

Blog o muzyce lat osiemdziesiątych... i nie tylko!

Kim Wilde - Keep Me Hangin' On

Kim Wilde - Keep Me Hangin' On okładka albumu

Początkowo Kim Wilde była wokalistką znaną głównie ze swojego new-wave'owego albumu debiutanckiego z 1980 roku, zawierającego takie utwory jak Kids in America, Chequered Love i Water on Glass. Kolejne albumy nie były jednak tak udane i artystko powoli zaczęła odchodzić w niepamięć zbliżając się w kierunku bycia przebrzmiałą gwiazdą kilku piosenek. Ale w 1986 roku ponownie udało jej się zyskać uznanie krytyków swoją wersją znanej piosenki grupy The Supremes pt. Keep Me Hangin' On.
Ten napisany przez legendarną spółkę Holland-Dozier-Holland utwór był ósmym #1 dla supremetek w ich rodzimej Ameryce i pozostaje jedną z lepiej zapamiętanych piosenek zespołu obok Baby Love oraz You Can't Hurry Love.


Kim Wilde nie była pierwszym wykonawcą, który postanowił utwór scoverować, ale był pierwszym, który tak drastycznie zmienił jego brzmienie. Z utworu o klasycznym aranżu lat sześćdziesiątych - rytmiczna gitara oraz hammondowe brzmienie w podkładzie połączone z dość typowymi jak na The Supremes, delikatnymi wokalami ustąpiły podkręconemu do granic możliwości brzmieniu Hi-NRG, charakteryzującym się dość energetyczną perkusją, mnóstwem keyboardów, agresywnym basem i gdzieniegdzie gitarą elektryczną. Wokal Kim Wilde w ogóle nie należy do specjalnie silnych, ale w tym utworze okazał się chyba najbardziej ekspresywny w całej jej karierze. Nie bez powodu: piosenka ma dramatyczny tekst opowiadający o chęci walki i wyzwolenia z opresji nieszczęśliwej miłości:

Set me free why don't cha babe
Get out of my life why don't cha babe
'cause you don't really love me
You just keep me hangin'on

Emocjonalnemu efektowi piosenki, zarówno w oryginale, jak i w wersji Kim Wilde pomaga nieco nietypowa, jak na piosenkę pop, jej budowa: zamiast refrenu po drugiej zwrotce następuje instrumentalny bridge z podkręconym motywem syntezatorowym, który dopełnia słowa go poprzedzające.

But how can we still be friends
When seeing you only breaks my heart again

Zapewne wydawać by się mogło, że Keep Me Hangin' On to kawałek jak każdy inny: trochę dramatu, trochę umpa-umpa i jakoś to idzie. Z punktu widzenia warsztatu, to naprawdę świetnie napisany i przemyślany utwór, a w wersji Kim Wilde - jeszcze lepiej przemyślany cover, który wykorzystując potencjał oryginału dodaje mu animuszu: dyskotekowa oprawa dodaje cielesnej ekspresji słowom piosenki, a sama Kim, w teledysku do niej słania się przed prześladującymi ją cieniami wykrzykując "Get out, get out of my life!".


EmotikonyEmotikony