Born in the 80s

Blog o muzyce lat osiemdziesiątych... i nie tylko!

Kate Bush - Cloudbusting

Kate Bush - Cloudbusting okładka singla single

Kate Bush znana jest z dość oryginalnych pomysłów na piosenki. W czasach, gdy debiutowała, jej twórczość znacznie się wyróżniała i pewnie dlatego artystka została zauważona przez Davida Gilmoura jeszcze jako szesnastolatka. Ale pomimo furory, jaką zrobiła pod koniec lat siedemdziesiątych, ani myślała iść na kompromis. Z czasem co prawda jej piosenki stawały się bardziej popowe, ale nadal posiadały przemyślane teksty, które nie stanowiły drugorzędnego dodatku do muzyki.
Cloudbusting jest singlem pochodzącym z właśnie takiej niby-popowej płyty zatytułowanej Hounds of Love. Jego tematyka jest niebanalna, bo tekst luźno nawiązuje do książki Petera Reicha, syna Wilhelma Reicha, austriackiego psychologa i filozofa. Ich relacja opisana jest w piosence jest w oparciu o wspólnie spędzony czas w rodzinnej farmie Orgonon, gdzie przy pomocy wymyślonej przez naukowca maszyny o nazwie cloudbuster usiłowali wywoływać burze. Piosenka to oczywiście dość luźne nawiązanie do faktycznej historii, więc może zostać też potraktowana uniwersalnie jako interesująca próba przestawienia relacji dziecko-rodzic, ale zapewne nie tylko.


Wideoklip do piosenki ściśle nawiązuje do tekstu piosenki. Stworzony został z niemałym rozmachem: w roli Reicha występuje tu Donald Sutherland, a wspomnianego cloudbustera specjalnie zaprojektowano na jego potrzeby - co prawda nie przez artystów odpowiedzialnych za model Aliena, jak przez lata głosiła plotka, a przez Kena Hilla, jednak z niemniej intrygującym rezultatem. Klip był również małym debiutem aktorskim artystki, która po raz pierwszy w swoim teledysku nie oddawała się baletowym pląsom, a, jak sama mówiła w wywiadach, faktycznie grała.
Ale Cloudbusting to oczywiście także interesująca muzyka. W dekadzie syntezatora, także i niedająca się zaszufladkować Kate Bush sięgnęła po odrobinę nowoczesnych wtedy rozwiązań - obok opartego na prawdziwych instrumentach smyczkowych, folkowych chórkach oraz banjo aranżu, pojawiają się też elektroniczne skrzypce, bas i perkusja. Jedyną rzeczą, jaka pozostaje niezmieniona to oczywiście głos Kate - jak zawsze prosty, ale bardzo ekspresyjny.

Kate Bush słynie z swej wszechstronności - nie tylko pisze swoje piosenki, ale też akompaniuje sobie na fortepianie, a jej występy to często połączenie koncertu z pełnoprawnym spektaklem wizualnym. Jako artystka zasługuje ona na osobny rozdział w encyklopedii współczesnej sztuki, bo jej piosenki nigdy nie były po prostu popem - za każdą stoi pomysł albo historia, a za płytami - szersza koncepcja.


EmotikonyEmotikony